Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

virtuální trénink na Kokrdech

25.4.2020 - 26.4.2020

Kokrdy. Co to může být? Nakonec není původ slova tak překvapivý. Slovo kokrdy je prý odvozeno od slova kokrhat. Tedy tu kdysi významnou roli hráli kohouti. Jakou? Nevíme, ale není to poslední podivné slovo, s nímž se dnes setkáme. Snad to souviselo s bývalým dvorem či tvrzí Kokrdov zvané tak po svém majiteli Janu Kokrdovi.

Tento virtuální trénink připravujeme s předstihem, tak prosím dodržujte závazná pravidla a karanténní opatření platná v době, kdy trénink budete absolvovat. Je také zakázáno vstupovat na paseky osazené mladými stromky a do tmavě zelených (neprostupných) hustníků. Mapa je asi 4 roky stará a na místě jsou nové paseky – občas to chce zapojit představivost. Některé rýhy taky časem začaly zarůstat.

Oblast na Kokrdech najdete blízko Rakovníka. Dostanete se sen z Rakovníka po silnici na sever, záhy je třeba na kruhovém objezdu u obchodního střediska zahnout na Olešnou. Po chvilce vjedete po silnici do lesa. Záhy vpravo je odpočívadlo, to nás zatím nezajímá. Start tréninku se nachází u dalšího odpočívadla vpravo od silnice asi po 400 metrech (50.1202344N, 13.7137178E). Je tu také otlučená polozapomenutá autobusová zastávka, posezení pro turisty a parkoviště asi tak pro 8 aut.

Máme opět k dispozici 3 tratě, každý si volí podle svých schopností: zelená (DH10), modrá (DH12) a černá (všichni). Tento trénink jsem nazval „oťukávačka“, jelikož se tu krátké postupy mísí s těmi delšími. Každý si dělá záznam na GPS a nechť mi každý posléze pošle napárovanou mapu s postupem v JPG, kde je taky vidět čas. Na kontrolách je mlíko . vzhledem k většímu počtu návštěvníků lesa lze očekávat, že některé mlíko nepřežije.

Na tratích jsme pro vás připravili některé pozoruhodné kontroly, jež nabízejí cosi navíc.

Kontrola 132/142 – rednar. Toto další pozoruhodné slovo nemá nic společného s radarem a ani s ničím podobným. Rednar je totiž forma historického opevnění, kdy z linie obrany vystupují vpřed trojúhelníkové výběžky. Ty bývaly osazené (dělo)střelectvem, aby byla zajištěna aktivní obrana opevněné linie. My máme kontrolu na jižním rednaru. Jak uvidíte, je poměrně malý. Běžný návštěvník lesa by si jej asi ani nevšiml, leč my již víme a budeme mít oči na stopkách. Od tohoto rednaru by měl být ještě jeden víc na sever, bohužel jsme jej v lese nenašli a na mapě taky není vidět. Místo je také zajímavé tím, že se tu odehrála v roce 1620 bitva mezi českými stavy a císařskými vojsky. Celá bitva trvala asi 10 dnů a pokrývala poměrně rozsáhlou oblast. Na každé straně se jí totiž účastnilo na 50 tisíc vojáků. Během bojů vzal za své i dvorec Kokrdov. Bitva u Rakovníka tedy skončila nerozhodně – snad díky mlze –  2 dny před osudnou bitvou na Bílé hoře. Jak známo, čeští stavové na Bílé hoře prohráli, především z toho důvodu, že nebyli jednotní. Tím se více méně odstartovala strašlivá 30tiletá válka, jež nesmírně zpustošila celou Evropu.

Kontrola 133 – duch lesa. Kontrola je na nezajímavém místě, si možná říkáte. Jenže pokud se podíváte ze správného místa směrem k domu, uvidíte jej. Duch lesa. Kdo má s sebou foťák, nechť pošle fotku. Musíte skutečně projít kolem plotu a pozorně se dívat na dům. Na popisech záměrně není roh oblasti, ale okraj, protože duch lesa není jako každý správný duch úplně na očích.

Kontrola 134/143 – keltská svatyně. Zvlněný terén tady jasně ukazuje čtvercový půdorys s okopem, na jedné straně otevřený směrem na jih. Údajně to jsou pozůstatky keltské svatyně nabité tajemnou energií. Měl tu stát několik desítek až stovek let před naším letopočtem. Když se na terén podíváte pozorně, je s podivem, že se tvary terénu tak zřetelně zachovaly do dnešní doby. Čtvercový val je dost zřetelný, uprostřed s velkým vykopaným prostorem a úvozem jakoby připomínajícím vjezd do dvorce. Já bych tedy spíše věřil druhé teorii, jež říká, že to jsou pozůstatky polního opevnění z třicetileté války. Národní památkový ústav o tom dokonce tvrdí, že to je zemní fortifikace, která evidentně souvisí s bitvou u Rakovníka roku 1620. A ještě něco – prý tu straší, snad tu bloudí padlí středověcí bojovníci.

Pokud byste se vydali z tohoto místa na východ po polní cestě, narazili byste na kamennou pannu. K tomu se váže pověst, o níž více tady:

https://www.rakovnicko.cz/pametihodnosti/myty-a-legendy-rakovnicka/573-povest-o-zkamenele-panne.html

Pro fajnšmekry dodáváme specifikace některých popisů, ale asi není třeba se tím přísliš zdržovat – kdo hledá, najde.

  • 146 – ten les tam není, vykáceli ho, takže kontrola je na SZ roh té zarostlé paseky
  • 147 – tady je spousta nových pasek, v místě kontroly to při sázení stromků proorali a vodoteče zrušili, mlíko je na prohlubni u té zarostlé paseky
  • 149 – vodoteč nezřetelná a zapadaná listím
  • 153 – spousta nových pasek, vodoteče velmi nevýrazné, téměř neznatelné

V okolí je krom samotného historického centra Rakovníka několik zajímavostí: například rozhledna na Senecké hoře nebo cyklostezka krásným údolím směrem na Křivoklát.

Trenér: HonzaM

Body pro děti: 100 b.

 

Podrobnosti

Zahájení:
25.4.2020
Ukončení:
26.4.2020

Pořadatel

HCE – TJ Hostivice, oddíl orientačních sportů
View Pořadatel Website

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.