5 – 4 – 3 – 2 – ?

5 Čvn

Letošní přebor škol jsme opět po nějaké době pojali ze široka. Nábor na školách začal někdy v únoru a koncem března jsme již zvali zájemce na naše tréninky, jež byly přizpůsobené zejména začátečníkům z řad školní mládeže. Propagace zahrnovala také účast na závodech v kategoriích Z či případně TF. To zahrnovalo i některé částečně úsměvné a dílem napínavé situace.

Našim nováčkům jsme dávali instrukci, aby se na závodech přihlásili do kategorie Z1 nebo u těch nejmenších a zkušenějších do TF, výjimečně u protřelejších běžců do kategorie Z2. I stalo se na jedněch závodech, kde zrovna trať Z2 byla delší, asi kolem 4 km, byl také jeden z našich nováčků (3.třída ZŠ) – úplně prvně na orienťáku. Krátce poté, co jsme doběhli své tratě, se objevil jeho tatínek s tím, že kluk už je 4 hodiny v lese a že jej musíme jít hledat. Pamatujete si, co dělat jako první krok, když se ztratíte? Ano, správně – je třeba zachovat chladnou hlavu. Zjistili jsme tedy, že kluk je v lese hodiny 3. Dost jsme se podivovali, že je právě na té dlouhé trati Z2. Ona prý paní na prezentaci říkala, že kluk je už dost velkej, tak prý ať jde tuhle dlouhou trať. Ajaj! Každý se vždy našel a zejména pak při oblastních závodech, kdy je v lese tisícovka orientačních běžců a tedy je hodně velká možností někoho požádat o radu. Začali jsme v hlavách pomalu osnovat plány, jak mladíka jít hledat – načež v tom někdo zavolal z cíle, že chlapec se sám nějak našel.

Letos jsme organizovali výpravy celkem ze tří škol. Naše domovská ZŠ Hostivice má stále menší družstvo. Bohužel se tu projevuje trend, že místní děti chodí do jiných škol, typicky v Praze. Naopak úplnou novinkou byla účast dětí ze ZŠ Chýně. Tato skupinka spolužáků v kategorii těch nejmladších se vrhla s vervou do boje a nezalekla se nikterak nástrah kladenského polesí, kde se přebor škol v polovině května konal. Náhoda tomu chtěla, že nakonec ZŠ Chýně skončila na stejném místě jako ZŠ Hostivice reprezentovaná pouze čtyřmi borci, většinou však borci ostřílenými.

Naši závodníci startovali i za jiné školy, jež si účast organizovaly samy. Například Adam se se svým školním týmem Gymnázia Nad Alejí umístil na bronzové příčce v celkovém hodnocení škol. Další děcka srdnatě zápolila také za ZŠ Kuncova. Nás nejsilnější tým startoval za ZŠ Pod Marjánkou. Zajímavé je, že na prvním přeboru škol před 4 lety se tento tým umístil na pátém místě. Další rok už to byla bramborová medaile, načež vloni to bylo stříbro. Podaří se nám letos úspěšně dokončit tuto řadu? Jistou naději nám dávalo, že v hodnocení jednotlivců Johy z této školy zvítězila. Pořadatel si dal na čas a na celkové výsledky jsme museli pár dnů počkat, abychom následně zjistili, že tento náš tým v přeboru škol v hodnocení prvního stupně ZŠ skutečně zvítězil. Gratulujeme!