A motivem letošního roku je….: správný směr!

1 Led

Občas dostávám otázku, jak se zdraví orientační sportovci. Řekl bych, že pozdravy jsou úplně normální – ahoj, čau, zdar… Snad jen možná by mohl být orientačním pozdravem „správný směr“.

Nevím, jestli to vůbec někdo zaznamenal, nicméně motivem tréninků roku 2016 bylo téma „pryč s cestami!“ a rok loňský byl ve znamení vrstevnic. Možná již tušíte, že motivem roku letošního bude „správný směr“. Vychází to předně ze statistiky chyb, kterou dlouhodobě děláme. Původně vedla žebříček chyb chyba paralelní, jenže nyní ji dosti výrazně vystřídala chyba směrová. Proto se na nastavení správného směru, správné orientace mapy a správného držení mapy při postupu v terénu zaměříme v roce 2018. Ostatně jakousi předzvěstí nám byl na podzim směrový trénink. Dnes se někteří na Novoroční orientaci pochlubili dárky od Ježíška, mezi nimiž nechyběly nové (často rychloustalovací) buzoly, povětšinou palcovky. Skvělé!

Do kalendáře postupně přibývají akce na letošní rok. Jednou z nich je jiná forma pokračování nedělních tréninků – Pražská zimní liga (PZL). Jde o sérii měřených tréninků, jejichž obsah se blíží závodům. Z časových důvodů zatím nemáme vedoucí výprav, kdo chce, přihlásí se sám včas přes ORIS a na místě už nějak dořešte prezentaci.

Pokud jde o lyžařskou část, tak krom SkiCampu ještě zvážíme účast na nějakém lyžařském orienťáku podle kalendáře a podle časových možností či případně takové maličkosti, jakou je sněhová pokrývka. Momentálně je na horách sněhu dost, leč teplá fronta dalšímu vývoji příliš nepřeje.

Milé školní patronky či patroni, váš čas nadešel! Začínáme opět sestavovat školní družstva na Přebor škol. Prosím, abyste se mi hlásily/i, kdo má zájem převzít patronát nad jakou školou. Budu připravovat individuální letáky pro jednotlivé školy, pro každou trochu jiný. S osvětou je třeba začít již během ledna tak, abychom mohli začít nejpozději v březnu trénovat i nováčky, kteří nemají s orienťákem žádnou zkušenost. Přebor je letos naplánován na čtvrtek 10.května.

V neposlední řadě nastartujeme v lednu proces pře/registrace členství v orientačním klubu a ve svazu OB. Pro děti již tento proces proběhl (lze nyní jen dohlašovat), tedy budeme řešit dospělé.

Soutěž „Jdi na závody…“ s rokem 2017 skončila a již nebude pokračovat. Rád bych ale připomenul, že se nám společně s tréninky v klubovně rozjela šifrovací liga. V rámci ligy už někteří začínají sbírat body. Zvláštností soutěže je, že stanovíme minimální počet bodů, kolik musí mládež celkem společně dohromady nasbírat (tedy součet všech bodů od všech dětí), aby mohla přijít malá odměna.

Správný směr v roce 2018!