Hájovna

19 Kvě

Začali jsme postupně pracovat na vysvobození trosek bývalé hájovny mezi Kalou a Litovčákem za spárů lesa. Zdá se, že na zkáze zapracoval ale hlavně člověk, který údajně na Silvestra roku 1898 hájovnu zapálil. A co nedokonal oheň, rozkradli zloději. Vzpomínám si, že ještě asi před 10 lety bylo kolem více oplocení a taky nějaké další zbytky dřevostaveb.

Leč popořadě. O historii stavby toho není mnoho známo. Nejvíc nám toho poodhalil známý místní historik Jiří Kučera, jenž provozuje web www.hostivickahistorie.cz . Od něj máme i několik fotografií. Jedna je z roku 1906 a ty další pak přibližně ze 70.let či případně z doby těsně po požáru.

Podle informací od pana Kučery, byl vývoj hájovny poměrně složitý. Areál nesl během doby dvě břevská čísla popisná – čp. 27 a čp. 53. Stará hájovna je dobře vidět jen na pohlednici kolem roku 1900. Přestavěna byla ještě v roce 1937 a na jejím místě pak vznikla ve za války novostavba, která v roce 1990 vyhořela. Měla zhruba čtvercový půdorys a vysoký štít, stála blíž k cestě ke Kale. Podél nynější cyklostezky stála nižší podlouhlá budova. Ta nevyhořela, rozpadla se až časem po roce 1990. Částečně snad sloužila nějakou dobu k odchovu bažantů.

K tomu dodejme, že podle pamětníků a náhodných kolemjdoucích se jednalo o krásné místo, kam měli jezdit komunističtí papaláši. Prý se říká, že hájovnu měli zapálit sami její strážci, ale těžko říci, co je na tom pravdy.

Naším úkolem je postupně zbytky hájovny vykopat, zjistit, co se kde zhruba nachází, a její funkci v nějaké pro sport a spolkovou činnost příznivé podobě obnovit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA