Halloween po česku

5 Lis

Halloween po česku 2014Dopravní hřiště u Hvězdy plné lidí s baterkami a čelovkami – že by nějaký trénink večerní dopravy v zimním čase? Dav lidí se najednou vydává do obory a tady se rozprchne. Ne, to je noční skorelauf!

Skorelauf nebo-li bodovací závod je akce s hromadným startem a dokonce i s hromadným cílem; do cíle je totiž nutné dorazit v předem určeném časovém limitu, jinak vám naskakují trestné body. K dispozici máte mapu, kde jsou jen zakreslené kontroly a vy si sami volíte cestu mezi nimi. Samozřejmě ty těžší a vzdálenější kontroly mají lepší bodovou bonifikaci.

Dnes večer ve Hvězdě to bylo celkem 15 kontrol – vždy sada po pěti kontrolách za 1 (kód kontroly začíná jedničkou), 2 nebo 3 body. Není třeba dodávat, že v noci vypadá i jednoduchý a známý les hodně složitě a neprobádaně. Cesty najednou mizí a ze všech nejtěžší je snad udržet směr. Za tmy se člověk příliš snadno začne točit různými směry. Mnohdy se tedy hodí třeba azimut.

Na kontrolách nebyly klasické lampiony ale jakési válečky s odrazkami. Docela mi to připomínalo tlustá proužkovaná lízátka. Při správném posvícení byly odrazky vidět z velké dálky, ovšem jen pokud jste svítili správným směrem na správné místo. Kámen úrazu nastal v některých pasážích lesa, kde si snad správci parku označovali stromy právě odrazovou fólií, což v noci velmi dobře posloužilo ke zmatení účastníků akce.

Jelikož správný orientační sportovec vezme po akci do ruky červenou fixu a zakreslí si do mapy postupy, aby je mohl srovnávat s kamarády, soupeři či trenéry a aby nad nimi mohl vůbec tak nějak meditovat, udělali jsme totéž a vy se můžete podívat, jak jsme s Hankou místy pěkně zakufrovali (kdo tenhle výraz ještě nezná, podívejte se na našem webu do sekce Slovníček).

Tady je tedy náš příběh, náš postupMapa se zakresleným postupem: Hvězda 141105081Plán byl vyrazit nejprve na kontroly bodované 3 body a začít kontrolou 31. Jak jsme tak cestou za běhu mapovali, upravili jsme plán tak, že po cestě na 31 vezmeme rovnou i 23 a 24. Jenže jsme udělali chybu ve vzdálenosti a z hlavní cesty jsme uhnuli vpravo příliš brzy za úrovní kontroly 15. Ke zvýšení úrovně kufrování posloužila snad zapomenutá odrazka na jednom ze stromů, k níž jsme běželi v naději, že jde o kontrolu 23, No, nakonec jsme se našli na dětském hřišti nedaleko severního východu z obory (žlutá paseka s černými křížky). Zajímavé bylo, že i za hluboké tmy zde byli nějací rodiče s dětmi.

Tedy další změna plánu a razíme na kontrolu 25. Dál to šlo jako po másle. Kontroly 31, 32 a 33 jsme našli snadno. Kontrolu 35 jsme schválně vynechali. Byla moc daleko, orientačně vypadala složitě a návrat od ní byl do strašného krpálu. Takže jdeme na 34, kterou nacházíme také lehce. Zde sice někdo ze závodníků se snaží kontrolu maskovat, ale na nás nemá!

Km dál? Máme za sebou nějakých 35, možná skoro 40 minut. Je čas pomýšlet pomalu na návrat. Dáme 21-22-12-11? Nakonec se rozhodujeme, že zkusíme pobrat kontroly, které jsme zpočátku minuli díky našemu kufříku. Cesta je ale dost složitá a není se podle čeho orientovat. Takže nastavujeme azimut a jdeme. Jenže hustník nás nasměruje více vpravo. Tak nějak to tušíme, že jsme víc vpravo, než bychom měli. A opravdu, celkem snadno nacházíme kontrolu. Je to sice 23 místo plánované 24, ale i tak úspěch. Kontrolu 24 pak nacházíme snadno, zase hlavně podle azimutu, ptóze v té tmě se moc jinak orientovat nedalo. Možná tenhle postup byl nakonec jednodušší než jít nejprve na 24.

Co dál? Rozhodujeme se vzít ještě aspoň jednu dvoubodovou kontrolu, tedy vyrážíme na 22. Tu nacházíme úplně v pohodě. Díky správnému nasměrování jí dokonce vidíme z velké dálky. Čas se nám nepříjemně krátí. Kdo by věřil, že po lese běháme už více jak ¾ hodiny. Nebo víc? Teď už se systematicky přibližujeme k cíli. Možná dáme 12 a 11? Ne, na kontrolu 15 je velmi jednoduchý postup, tak bychom problém mít neměli. A opravdu nemáme, kontrolu nacházíme velmi snadno. Až na to, že těsně před ní nám minutka na mobilu hlásí, že jsme na trati právě 50 minut a že je čas se vrátit rovnou do cíle.

Nabíráme tedy směr na východ. Po cestě ještě debatujeme o tom, jestli vezmeme kontrolu 11. Nakonec Háňa moudře rozhodne, že nemáme čas a jdeme rovnou do cíle. Dobře jsme udělali, dobíháme asi 2 minuty před vypršením limitu.

Tolik naše anabáze.

Výsledky našich v kategorii MIX (umístění, jméno, body):

5. Sára 28

12. Hanka 21

14. Honza 20

19. Adam 15

29. Marek 3

Všem gratuluju k poctivému výkonu!