Hvězdný paměťák – výsledky

8 Lis

Dnes nás ve Hvězdě na hvězdném paměťáku zastihlo vpravdě hvězdné letní počasí, jež na trať vyslalo neméně hvězdné osazenstvo našeho klubu. Nicméně zopakujme si stručně, co nás čekalo. V lese byly dvě tratě, jež jsme používali i protiběžně, takže jsme tím vlastně vytvořili celkem tratě čtyři – jedna sada byla dětská (krátká, hodně kontrol s malými rozestupy, jednodušší) a jedna trať střední (trochu delší, ne o moc složitější). Tratě v počátečních fázích vedly hodně blízko sebe a na jednom místě se křížily, takže při ztrátě pozornosti nebo menším kufříku se snadno stalo, že někdo přeběhl na trať jinou.

Aby to nebylo tak těžké, tak na každé kontrole byla mapa se zákresem předchozí, aktuální a následující kontroly. Podle toho se dalo dobře orientovat a zároveň šlo poznat, jestli mapa patří vaší trati nebo ne. Jelikož však tratě byly z počátku paralelním při ztrátě koncentrace nebo pamatováka mohlo dobře dojít k záměně. Mapy také visely na stromech svisle, což místy vyžadovalo od účastníků notnou dávku představivosti, aby si v duchu mapu příslušným způsobem otočili.

Paměť či spíše systém pamatování si postupů při postupu v lese nebylo jediným cílem tréninku. Při pohybu mezi kontrolami bychom se neměli stále koukat do mapy, ale měli bychom si pamatovat například: stále po cestě rovně, na druhé křižovatce doprava a pak v hustníku vlevo je kontrola. Ovšem namítnete, že dnes v tom spadaném listí nebylo cesty kolikrát poznat – to je pravda, ale znáte to, těžko na cvičišti…

Druhým cílem tréninku, který se podle mě vyplnil důkladně, bylo natrénovat chování v kufru. (Komu ještě vrtá hlavou, co je kufr, nechť si nalistuje slovníček na našem webu.) V takové situaci je třeba za prvé zachovat chladnou hlavu, za druhé zeptat se jiného orientačního běžce, kde jsem (to dnes nešlo), za třetí vrátit se na poslední místo, kde jsme určitě věděli, kde jsme – a to se právě dnes často procvičovalo. Konec konců první bod se dnes taky cvičil, že? Při kufru v neznámém terénu by snad neměla v budoucnu nastat taková panika, když to trénujeme.

Zákres do mapy měl procvičit paměť. Po každém závodě nebo tréninku by měla automaticky následovat fáze zákresu vlastního postupu do mapy – člověk si při tom sám udělá analýzu toho, jestli šel dobře, případně trasu prodiskutuje s kamarády/kami. Nám zákres do mapy také poodhalil, kdo vlastně kde byl a jakou ve skutečnosti šel trasu. Mimochodem zbyla mi tu jedna nepodepsaná mapa s téměř vzorným zákresem krátké trati (jen jedna kontrola je o kousek posunutá).

V neposlední řadě jsme trénovali na 5 let staré mapě, což už je u orientačních map docela dost. Les se hodně mění, takže je třeba tento faktor při běhu nějak zohlednit. Nezaznamenal jsem, že by s tímhle měl někdo problém, což je skvělé.

Suma sumárum jste zvládli trénink na jedničku, někdo na jedničku s hvězdičkou, rozhodně lépe, než jsem čekal. Jsem taky moc rád, že se nám potvrdilo, že máme kvalitní líheň i mezi dospěláky.

 

Výsledky: Hvězdný paměťák 151108

Zákresová mapa s tratěmi:  Hvezda_pametak