Jako duchové procházíme zdí

9 Říj

Již delší dobu se nám v hlavách klubal nápad pojmenovávat tréninkové tratě po orientačních borcích. Konečně se tak stalo na tréninku předminulé úterý a záhy poznáte, proč přicházím s výsledky se zpožděním. Již v pozvánce na trénink se objevila volba – Bet nebo Venda? Účastníci brzy poznali, že šlo o názvy tratí podle přezdívek našich dvou předních orienťáků. Tratě jsem připravoval asi týden předem a náhoda tomu chtěla, že během víkendu těsně před naším tréninkem se Venda stala mistryní republiky. Gratulujeme!

Jestli budeme moci gratulovat také účastníkům tréninku, to uvidíme. Tento náš pravidelný orientační trénink se tentokrát jmenoval „labyrint“. Jak bude probíhat, to jste mohli začít tušit běhen prohlížení jednoho z našich dřívějších příspěvků na webu – konkrétně o soustředění ve Skandinávii, co připravuje na následující léto. Ostatně inspirace pochází právě odtamtud, i když do dnešního dne si nejsem jistý, zdali jsem viděl reálný trénink nebo nějaký vtip, co dal zrovna někdo na web. Švédsky či norsky opravdu neumím, tedy jsem se doprovodným textem nezdržoval.

Dalším oříškem je náš hostivický (pra)les. Již jej máme hodně proběhaný, dost tajných zákoutí je nám známo a postavit tu orientační trénink bývá víc a víc obtížné. Tedy volba labyrintu byla celkem logická. Tak jako v bludišti, tak i tady nesměli účastníci procházet zdí. Zdi byly virtuální, zakreslené na mapě fialovou barvou a sportovec si musel dát pozor, aby zdí neprošel. Na koho se dostaly hodinky s GPS, měl výhodu, jelikož mohla proběhnout následná kontrola duchařských schopností procházet zdmi.

Delší trať byla Venda, byla také mnohem náročnější. Mapa byla navíc upravená do jiného měřítka, přibližně do 1:2000. To usnadňovalo čtení, ale zároveň to znemožňovalo využít zažité zvyklosti při práci ve známém terénu. Kratší trať Bet byla také technicky náročná, leč výrazně kratší a bylo možné si ji zkusit nejdříve a teprve pak vyrazit na Vendu.

V příloze níže naleznete vyhodnocení tréninku. To budu s dalším dostupným párováním mapy s daty GPS postupně doplňovat. Závěrem bych si snad dovolil apelovat, abyste se nebáli používat záznamová zařízení GPS – ať už hodinky nebo apky v mobilu. Pro vyhodnocení pohybu v lese nebo na tréninku je to výborná věc a hodně to pomůže. Že se vám pak budou kolegové smát, jak jste kufrovali? Každý někdy kufroval a já se v orientačním světě s úsměvem nad postupy moc nesetkávám, spíš jde o výměnu zkušeností, jak postup byl lepší nebo proč vznikla ta či ona chyba. Takže s chutí do toho!

Výsledky: Labyrint_výsledky 170826

trať  Venda: Venda