Naše fotografie na webu a v médiích

17 Zář

I když je pořizování fotografií a videa pro reportážní nebo umělecké účely zákonem povolené, je focení lidí a potažmo pak dětí citlivou záležitostí. Člověk často stojí před dilematem, jak oživit web nebo článek pěkným obrázkem, ale na druhou stranu se nedotknout soukromí toho druhého. Já to řeším většinou tak, že buďto fotografie lidí nepublikuju nebo záměrně používám fotky s vlastními dětmi (tam si souhlas s jejich uvedením udělím sám sobě a taky si případně na bedrech ponesu významnou část potíží, pakliže by nějaké nastaly).

Ovšem takto to nelze dělat vždy. Skupinové fotky z našich akcí se tedy používají pro publikování celkem běžně. Pokud jde o fotky jednotlivců či menších skupin, je dobrým zvykem se vždy zeptat, zda-li lze foto uveřejnit nebo ne. Mlčení některého z dotázaných pak znamená nesouhlas a už takhle několik málo fotek dostalo stopku cestou na náš web nebo k nějakému článku.

Někteří z vás mi posílají foto rovnou se souhlasem k použití, za což děkuji. A budiž mi toto příležitostí k výzvě, abyste občas posílali fotky (pořízené na šířku), jež budeme moci dávat na web či jinam obecně jako tématické obrázky nebo jako obrázky na pozadí. O filmu platí totéž – zatím jsme žádné video přímo nepublikovali, ale věřte, že různé pokusy se stříháním některých záznamů se provádějí. Třeba z toho někdy vznikne něco zajímavého, čím by se mohl náš klub pochlubit.