Zkuste ORIS

18 Dub

Byly doby, kdy jsem se v kalendáři orientačních závodů dobře vyznal. Ono před 30-40 lety zas tolik závodů nebylo a kalendář se vešel na jednu A4 napsanou na stroji s několika kopíráky, jelikož kopírky byly tehdy díky komunistům prakticky zakázané, tedy bylo třeba hodně šetřit místem. Také šlo o to, že závody do kalendáře vybíral hlavně nás trenér Zdeněk a šlo i o jistou formu doporučení, kam vyrazit. Tento přístup vlastně používáme nyní na našem webu v sekci Kalendář.

To má ale také své nevýhody: jednak v našem kalendáři  nevidíte většinu orientačních akcí pořádaných celkem v Česku a jednak nevidíte, kdo je kam přihlášený. A k tomu je dobré se podívat do Orisu, který po mírně chaotické době přinesl do orientačního kalendáře příjemný řád.

Oris najdete na http://oris.orientacnisporty.cz . Zobrazí se vám kalendář závodů, kde vidíte nedávnou minulost a brzkou přítomnost. K tomu dodám několik praktických poznatků.

  • Přepnutí do tvaru měsíčního kalendáře – viz odkaz v záhlaví „Zobrazit kalendář“.
  • Praktické je také zobrazit tzv.lokální akce použitím „Zobrazit včetně lokálních závodů“.
  • Roletové menu vlevo nahoře umožňuje vybrat pouze určitou oblast. Naše oblast je logiky „StČ“, přičemž zajímavé jsou pro nás také například „P“ (pražská, téměř vždy stejná jako StČ) nebo „ZČ“ (západočeská).
  • Po rozkliknutí závodu vidíte odkazy na příslušné informace jako jsou rozpis, pokyny a třeba také seznam přihlášených. Lze si tady kontrolovat přihlášení a startovní čas. Po ukončení závodu zde naleznete výsledky.
  • Pokud ve výsledcích kliknete na své či jiné jméno, uvidíte tam výsledný stav mezičasů. Je to ten lístek, co vám tiskne systém při vyčítání čipu – jen je ve finální podobě po zohlednění všech účastníků.