Anežka inspiruje, Veronika tvoří – nová klubová trička

18 Kvě

Kdysi toto město aspirovalo na to být městem hlavním našeho království. Dokonce se traduje, že místní pojmenovávali ulice po těch pražských. Kdo ví, zda-li by se to povedlo. V každém případě se tady můžete dotknout myslí i vlastní rukou historie. Historický i kulturní duch vás tady příjemně ovane a zanechá ve vás hlubokou stopu. Kulturní dědictví si podává ruku s nádhernou architekturou, na níž nezanechal zub času nijak velké stopy. Umělecká inspirace tu tryská z časoprostoru.

Je to právě jeden rok, co slovo dalo slovo a dohodli jsme se se Střední umělecko-průmyslovou školou (SUPŠ) sv.Anežky České v Českém Krumlově, že by pro nás mohli její žáci navrhnout oddílová trička. Návrhy trik ostatně zapadaly do jejich plánu, tak proč by to nemohlo být něco pro náš orientační klub. Se začátkem školního roku se úkolu zhostila skupina nadaných žáků této skvělé školy. Zadání přitom bylo maximálně volné, aby se zbytečně nebrzdila fantazie tvůrců.

A ta běžela na plné obrátky. Během pár měsíců leželo na stole několik návrhů, z nichž jeden jak podle našeho subjektivního hodnocení, tak podle hodnocení vedoucí skupiny grafického designu byl nejlepší – tedy vypadal nejlépe, byl přiměřeně jednoduchý a nehrozily u něho nepřekonatelné problémy s tiskem či následně s údržbou, praním atp. Bylo důležité posoudit řadu estetických, provozních i praktických problémů. Vítěz nadále krystalizoval a byť byl vystaven dalším konkurenčním návrhům, vyšel z klání suverénně jako jednička.

Náhled finálního návrhu si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Je to počítačový náhled; jak vypadá návrh v reálu jste již spatřili na úvodní fotografii, případně ve videu o tvorbě designu triček.

triko_pocitac

 

Autorkou tohoto návrhu je osmnáctiletá Veronika Váchová. Tato rodačka z Tábora studuje na SUP3 třetím rokem grafický design. Snaží se být spolehlivá a pečlivá. Má ráda květiny, procházky přírodu a čokoládu. Nejraději se však věnuje čtení, psaní poezie a příběhů, kreslení a v neposlední řadě také grafice a navrhování. Mezi oblíbené sporty patří step, běh a in-line bruslení. Důležité místo v jejím životě zaujímá také rodina a přátelé, s nimiž ráda tráví volné chvíle.

veronikavachova

K samotnému návrhu Veronika říká:

Než jsem začala návrhy vytvářet, prohlédla jsem si spoustu již existujících dresů pro týmy orientačního běhu. Chtěla jsem totiž vytvořit nějaký originální a nepřehlédnutelný dres, podle kterého by si Vás každý pamatoval. Jako ústřední motiv jsem na své návrhy použila symbol oranžového trojúhelníku. Ten vychází z mezinárodně využívaného symbolu pro orientační běh. Zdálo se mi totiž důležité, aby dres vystihoval sport, pro který je určen. Oranžová je navíc dobře viditelná, což může být výhoda, pokud by se s běžcem něco stalo. U kalhot a v barvě nápisu jsem vycházela z modré barvy, která je navíc zastoupena i ve znaku Hostivice. V návrzích je skutečně použit klasický tiskový rastr (tedy soutisk více barev (červená a žlutá), který ve finále působí jako oranžová). Celkově je návrh velmi variabilní, mohou se téměř kamkoli umístit odrazky nebo loga sponzorů

V současné době máme dva čerstvé vzorky potištěných triček z funkčního materiálu (cena jednoho takto udělaného vzorku je kolem 560 Kč). Tisk se dělá tak, že se nejprve potiskne látka a teprve následně dojde k jejímu sešití, čímž vznikne vlastní tričko s celoplošným potiskem. Vzorky budeme nosit na naše akce a na závody, abyste si je mohli prohlédnout, vyzkoušet a okomentovat. Pravděpodobně budeme ještě dělat jeden vzorek s mírně odlišnou realizací tisku.

Proč vlastně trička a ne rovnou orienťácké dresy? Trika mají mnohem širší použití, je snazší je nosit za různých příležitostí, jsou zkrátka praktičtější. Oproti tomu dresy jsou odolnější.

Pak by mělo padnout rozhodnutí, zda-li takto ano nebo ne. Proto neváhejte a piště třeba diskusní příspěvky pod tento článek.

triko_modelky

5 odpovědí na “Anežka inspiruje, Veronika tvoří – nová klubová trička

  1. Vaše návrhy se nám velmi líbí. Kdo vám je dělal? Mohli bychom dostat také kontakt?

  2. návrhy jsem dělala já, pokud máte zájem o nějakou spolupráci, můžete mě kontaktovat na e-mailu: vevevachova-zavináč-seznam-tečka-cz 🙂

Komentáře nejsou povoleny.