Běžci na kolech aneb ohlédnutí za MTBO

11 Lis

Po polovině září 2016 jsme se vydali zkusit orientační závod na kolech. Za klub byla přihlášena hojná účast pod vedením našeho trenéra Honzy Mullera s Hankou, Jirka a Martin Hradilovi a černoši ve složení Radek, Justina, Adéla a i David s Petrem. Bohužel nakonec se Honza s Hankou museli kvůli zdravotnímu hendikepu omluvit, tak jsme startovali bez nich.

Trať v Jablonci nad Nisou pořádaná klubem Smržovka patří mezi ty náročné – jelo se zde 15.kolo Mistrovství ČR v MTBO na krátké trati, Český pohár MTBO. Protože to byl první závod na kolech a my jsme tudíž bez zkušeností, brali jsme to jako seznamovací akci a i jsme si občas vyslechli poznámky na naši adresu, že to jsou ti běžci na kolechJ..

Menší děti Martin, Justina a Adéla startovali na trase M a W 12L, což znamenalo liniová trasa s fáborky, protože nejbližší kategorie byla až M a W14 a starší děti David a Petr, kterým je 15 a 16 let si jeli vyzkoušet trať Open Short. Za dospělé jsme jeli Jirka a Radek kategorii M40.

V porovnání s běžeckým závodem, což je náš hlavní směr, jsou tady kontroly umístěné vždy na cestách, takže se zdá, že je to vlastně daleko jednoduší, ale místo buzoly a mapy držíme v rukách řídítka a řítíme se někam rychlostí, že není moc šance se často dívat a orientovat v mapě. Navíc zdejší trať tím, že je v Jizerských horách, směřuje vždy buď nahoru nebo dolů a to buď prudce, nebo ještě víc. Cesty byly vesměs kamenité s kořeny, jen hlavní tahy byly velmi dobře sjízdné, ale kupodivu tam moc kontrol nesměřovaloJ. Naopak hlavní sráz z posledních kontrol byl prudký jako střecha s vymletými rigoly od vody a spoustou uvolněných kamenů, že šlo skoro o život a zde byl v porovnání s ostatními závodníky asi největší výkonnostní rozdíl, protože rozdíl rychlosti směrem dolů byl asi 5ti násobný.

Naše dospělácká trať M40 byla 11km dlouhá s 474m převýšení a s 21 kontrolami. V polovině času (měli jsme na to maximálně 120 minut) jsem byl před polovinou kontrol, jsem už myslel, že to nestihnu dojet v limitu, ale nakonec jsem dojel 7 minut před ním s časem 113:04 a s 63:33 na vítěze na krásném posledním 33.místě. Bohužel Jirka z důvodu nesplnění časového limitu závod ukončil bez projetí všech kontrol a byl tedy DISK.

Starší děti se poprali v kategorii OPEN SHORT na 6,12km dlouhé s převýšením 262m a se 14.kontrolami o 9.místo (David) a 11.místo (Petr) z 13 účastníků, ale dva závodníci byli DISK.

Ještě že máme ty mladší děti! Mužská i ženská kategorie byla stejná, 1,87km dlouhá, 57m převýšení a 6 kontrol. Martin dojel na 7.místě z 8mi s časem 33:28 a s časem 19:17 na vítěze, Adéla si bohužel popletla směr a jela to od konce do první kontroly, tak byla DISK a Justina byla na trase 19:47 minut a svoji kategorii vyhrála. Takže si vyzkoušela stupně vítězů i na MTBO a doufáme, že ji i tento druh sportu bude bavit, když je tak šikovná. Gratulujeme!

Další zkušeností na MTBO byl závod u Nového Boru v Sosnové 15.10.2016, kde je velmi krásná krajina s pískovcovými skalami. Bylo zde 18.kolo Českého poháru MTBO na krátké trati. Ráno se jelo 17.kolo ve Sprintu, ale tam jsme přihlášení nebyli. Přihlásili jsme se proto, že jsme očekávali krásnou trať v malebné krajině pískovcových skal a vlnitý terén oproti Jizerským horám méně náročný na převýšení. Co jsme očekávali, to jsme dostali a i s nakonec pěkným počasím. Původně mělo být spíše deštivo a teplota kolem 9st.C, ale nakonec se déšť ukázal jen asi na 20min a pak už bylo polojasno a skoro 14st.C. Přihlášení jsme byli za náš tým jen dva a to Justina a Radek Černí, moc jsme se těšili a moc jsme si to i užili.

Justina jela opět W12l tedy fáborkovanou trať 4,3km dlouhou, kde měla 8 kontrol a opět si vedla nad míru dobře a nenašla přemožitelku. S časem 20:18 byla opět první! Druhou závodnici za sebou nechala o 9:16 min.

Já jsem jel M21C 7,4km a 15 kontrol. Tuto trať jsem si zvolil z důvodu, že jsem v této kategorii měl kamarády z jiných klubů, ale na závodníky, kteří se umisťují na předních místech nemám, takže 14.místo z 17 závodníků, kdy 2 byli DISK není moc úspěch, ale já jsem na závodech spíše pro dobrý pocit z účasti a ambice na stupně vítězů samozřejmě nemám.

Nicméně jsme si ceremonii s udílením cen užili díky naší vítězce Justině, takže opět velice gratulujeme a těšíme se na jaře na další MTBO závody, stejně tak jako na naše hlavní běžecké, které nás baví ještě více.

Druhý den 16.10.2016 jsme jeli na závod OB v Alšovicích u Turnova, kde jsme závodili v oblastním žebříčku na krátké trati. Justina nastupovala na závod s už jednou medailí v kapse z minulého dne v MTBO a tedy i s trochou únavy v nohách. Na své trati D10 s délkou 2,30km a 9. kontrolami si vedla velmi dobře a s časem 25:57 se umístila na 2.místě s tím, že na vítěze měla ztrátu jen 3 sekundy. Je to opravdu krásný výkon a opět si užila krásný pocit na stupních vítězů…

Já jsem si zopakoval už klasický průběh na trati M45 o délce 4 km a 17 kontrol, kdy minimálně jednou zakufruji a tím se umístím na vzdálenějších místech od vítězů, ale i tak jsem si to užil na svém 16.místě z 23.a s časem 73:34 a 41:21 na vítěze.