Do pedálů!

1 Dub

292697_3537 mtb

I v letošním roce bude možnost velkého vyžití příznivců cyklistiky. Nejen orientací, ale i jinými sporty se bavíme a rozvíjíme svá těla i mysl.

Jak jistě víte, běžně se jezdí také orienťáky na kolech (MTBO). Tyto akce bych rozdělil přibližně do dvou oblastí:

  • na klasické orienťáky, kde se jezdí podle standardní orienťácké mapy, leč v trochu větším měřítku;
  • na náročnější akce typu skorelauf či podobné taškařice, jež se jezdí spíše podle turistické mapy – je tu větší délka trasy a rovněž mnohem delší doba trvání.

Výběr orientačních cykloakcí najdete třeba na webu MTBO. Naši účast zde nebudu zatím nijak speciálně organizovat. Sem tam možná dám zajímavý podnik do kalendáře. Pokud by se chtěl někdo ujmout patronátu na touto sekcí, budiž vřele vítán. Já sám jsem MTBO kdysi pár let jezdil a potvrzuju, že to je velká zábava.

Mimochodem, letos se u nás pořádá mistrovství světa v MTBO. Nebylo by od věci se tam zajet o prázdninách podívat. Kdyby tam někdo chtěl dělat dobrovolníka a pomáhat s organizací, můžete se nyní hlásit.

V letošním roce bych také rád upozornil na seriál akcí Kolo pro život (KPŽ). Pro ty, kdo to nezná, jen pár slov úvodem. Jde o sérii cyklomaratonů, jež se koná během celé sezóny. Jsou zde k dispozici tratě opravdu pro každého: odrážedly počínaje a maratónskými tratěmi kolem 50 či více km konče. Opravdu bohatá škála tratí je tu pro děti, dokonce letos se zavádějí dětské hobby kategorie určené pro nadšence-nezávodníky. Dětské tratě jsou v délce stovek metrů až zhruba kilometr, to podle stáří. Rodiny se mohou společně realizovat na tzv.fitness jízdě, která bývá kolem 15 km. Z našeho týmu to bude spíše pro rodiče se staršími dětmi – podle zdatnosti na kole bych řekl tak od 8-9 let. Pro dospěláky je vhodná trať 15 (fitness) nebo 30 km, popř. i padesátka.

Sam tam bude v kalendáři upozornění na závod KPŽ. První je koncem dubna – TransBrdy, tedy blízko nás. Dlužno dodat, že na místě jest hodně atrakcí i pro děti, tedy o jejich zábavu bych neměl obavy. Je nicméně nutné, aby děcka, co nejsou zrovna na trati, někdo hlídal.

V neposlední řadě se nabízí prostor pro naše vlastní cyklistické akce. Jak asi mnozí víte, na první zářijový víkend plánujeme opět SingltrekCamp. Všem vřele doporučuji účast! Vloni to bylo myslím povedené. Na letošek program trochu zjednodušíme, jinak osvědčené pasáže jako opékání buřtů či noční minihru ponecháme.

Naše vlastní MTBO akce zatím nejsou v plánu. Sice byl náš první MTBO v Lánech zatím jednoznačně nejvíce navštěvovanou akcí, ale v loňském průzkumu se ukázal jako nejméně populární akce. Uvidíme tedy, jak se to celé vyvine.

Momentálně je v plánu singltrek pro pokročilé, jež plánuji na 8.5. (vzhledem k aktuální sněhové nadílce jsem původní termín 11.4. rovnou raději zavrhl) s brzkým ranním odjezdem. Tato akce je určená především pro dospělé. Kdo má nějaké cyklisticky zdatné dítě, může jej zkusit klidně vzít s sebou, ale v případě potíží s trasou se mu bude muset věnovat. Pojede se opět do Jizerek a na tratích pod Smrkem je v plánu následující trasa: ST Centrum – Nástupní – Rapický okruh 1+2+3 – Asfaltová agónie – Okolo Měděnce 1+2+3 – Smuteční cesta – k Hubertce (bude-li otevřeno, zde občerstvení a možnost zkratky po Libverdské straně) – Hejnický heřeben – Libverdská strana (krásná vyhlídka Hejnické Madonky) – Ludvíkovský traverz (možnost zkratky přímo na Novoměstskou stranu) – po fialové spojce nahoru – Silbergründl (super sjezd!) – Bystrou vodou (pohádková to pasáž) – U ztraceného potoka – Novoměstská strana (možnost občerstvení u srubu) – Rapický okruh 4 – Nástupní – ST Centrum. Zde pak další doplnění tekutin, resuscitace atp. Doporučuji zakončit večeří U všech andělů, načež se odebereme domů si lízat rány. Úžasné, že? Kdo má zájem, nechť mi dá co nejdříve vědět.

Další náměty na akce vítány, zejména pakliže je sami zorganizujete.