#sazimelesynovegenerace

22 Říj

Do lesní brigády jsme se chtěli zapojit už dávno, nicméně o víkendu příležitostí moc není, jak se časem ukázalo. O to víc nás zaujal Den za obnovu lesa, kdy bylo možné se osobně zapojit do sázení nových stromků v lese. Les je naše sportoviště, tedy bychom chtěli udělat i něco na jeho podporu.

Na sázení stromků za náš klub přijelo 19 borců zcela odhodlaných a částečně taky zvědavých, jak se sází a co to vlastně všechny obnáší. Naše parta dostala na sázení pak větší časové okno v Černém lese u Benešova. Pod vedením místních lesníků z Lesů ČR jsme se pustili do sázení dubů na vykáceném plácku. Celkem jsme zasadili asi 400 sazenic kvalitně připravených ze školky a to s malým balem a hnojivem. Jak jsem pochopil, toto je přibližně množství, jež zasadí lesní pracovník za jeden den.

Byla to pro nás příležitost se zeptat i na některé detaily. Například proč se stromky sází tak blízko sebe – prý aby rostly hodně do výšky a nikoli do stran. Při sázení jsme se potýkali hodně s kořeny stromů, jež na místě rostly dříve. Mě jich bylo trochu líto, aspoň na jejich místě teď porostou stromy nové.

Po sázení jsme mohli ještě v centru akce u Konopiště navštívit některé ukázky těžby dřeva. Těžební stroje na mě působily až hrozivým dojmem. O dost malebněji na návštěvníky působila ukázka stahování dřeva koňmi. Je třeba ale uznat, že produktivita koně není zkrátka taková jako produktivita koňů pod kapotou traktoru. Naše mládež si zasoutěžila o odznak mladého lesníka. A pro všechny tady byly skvěle připravené a chutné špekáčky s úžasným pečivem, opékali jsme pak nad táborákem.

Sázeli jsme duby, ty rostou pomalu, pro místní klima by měly být vhodné – tak naše děti se mohou za 50 let jít na toto místo podívat, jak se nám sázení podařilo. Ostatně polovinu našeho sázecího týmu tvořila mládež.