SingltrekCamp 2014

8 Říj

Singltrek2Není nad to si prodloužit prázdniny! Aspoň o jeden víkend. Závěr prvního školního týdne jsme využili na pravý sportovní kemp. Děcka ze školy rovnou přestoupila do auta (aspoň ta naše ano) a za klasického komentáře „nic“ (na dotaz co bylo ve škole) a „hustý“ (po připomínce, o čem už asi dva měsíce mluvíme a kam právě jedeme) se vyráží na sever naší země přímo na okraj Frýdlantského výběžku.

Zde se utáboříme v kempu u přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem. Zabíráme poslední velké volné místo, jelikož nás sem toho večera přijede skoro 30. Na strom věšíme nezbytný lampion, aby nás ostatní dobře našli. Stejnak nakonec skoro všichni volali… Stan stojí, takže jdeme do lesa pro nějaké klacky na táborák. Za chvíli se stmívá a v tábořišti máme pěknou haldu chrastí, na podpal jako dělané. Nakonec doráží i pánská výprava pod vedením Petra – ta je pro večerní táborák klíčová, má totiž s sebou pěknou porci naštípaných polínek. Na řadu přicházejí buřty a divoký rej – nikoli strašidel, ale našich dětí. Pod rouškou noci se je přeci jen podaří za tmy nahnat na kutě. Ráno se bude vstávat.

Člověk by čekal orienťák, že? Ten bude až odpoledne. My vlastně už nyní víme, že odpoledne orienťák nebyl, jelikož se tu objevila přeháňka a místo zábavy s mapou bylo volno. Teď jedeme na kola vyzkoušet místní singltreky – to jsou jednosměrné cyklostezky orientované na zážitek z jízdy na kole a z terénu. Všichni se postupně dělí do skupin na rychlíky a na expres. Expres pak jede o něco delší, náročnější a hlavně zajímavější trasu, kterou později cyklistický matador Olda prohlásí za jednu z nejkrásnějších tras, co kdy jel na kole.

Stezky jsou členité a o zábavu tu není nouze. Kratší stezka má asi 12 km, delší k tomu přidává navíc 4 km. Všichni – děti i dospělí – vše zvládli na jedničku. Sportovci dne se stali nejmladší samostatně jedoucí účastníci Matouš, Míša a Honza.  Když odpoledne sprchlo, někteří dospěláci vyrazili na singltrek znovu a dali si červenou nebo nejnáročnější černou trasu. Den nám ještě nekončí, takže znovu táborák, znovu buřty a… noční hra. Ti dobrodružnější si ujeli v noci převážnou část zelené stezky na kole, ostatní šli pěšky.

Neděle je také ve znamení singltreku, i když nyní jedem na náročnější a kratší červenou trasu. Expresní skupina se po cestě zastavuje u minerálního pramene Kyselka. Voda je tu poctivě železitá, kolem pramene je vše zbarvené do oranžova. Od pramene to je ještě kousek po lesní silnici vzhůru, načež následuje parádní sjezd! Krátká zastávka u srubu nás občerství ať již limonádou, pivem nebo palačinkou a jede se dál. Všichni po úžasném cyklozážitku dojeli do kempu na zasloužený oběd. Odpoledne pak bylo koupání a plážový volleyball. K večeru se už postupně naše výprava trousí domů. Mnozí jedou přes nedaleké lázně Libverda a načepují si do lahví minerálku jako malou vzpomínku na víkend.

Co dodat? Kalendář do ruky a piště si: 4.-6.9.2015, SingltrekCamp v Novém Městě, ale…