Tipy na vánoční dárky

22 Lis

Opět se mi sešlo několik dotazů, jaký pěkný vánoční orientační dárek bych doporučoval, tedy jsem se jal letos na toto téma napsat tuto krátkou stať. Praktické tipy najdete na našem webu v sekci o vybavení, tam už je dost na výběr.

http://www.obhostivice.8u.cz/orientace/vybaveni/

Nicméně rád bych k tomu dodal ještě pár slov, jelikož časy se mění a doby, kdy jsme měli v klubu hlavně naprosté nováčky, se pomalu posouvají do historie a v klubu už nyní máme solidní mix lidí od výkonnostních, před relaxační až po příležitostné.

Hodinky. HonzaK daroval do našeho klubu v průběhu tohoto roku hodinky, jež umí sledovat trasu podle GPS. Ty jsme hojně používali a trasa se pak zadávala do orientačních map, někdy se dokonce podařil zápis na obpostupy.cz . Hodinky s GPS jsou velmi pozoruhodnou pomůckou, která pomůže nejen zjistit, kde se jaké děcko toulalo, ale také samotnému závodníkovi ukáže, kudy to vlastně opravdu šel, což bývá užitečné. Zároveň jsou k dispozici další funkce, z nichž asi nejzajímavější je rychlost postupu – tedy je například vidět váhání.

Máme konkrétně hodinky TomTom Runner 2. Typů i výrobců je samozřejmě více. Například Lucka myslím používá Garmin, u někoho jsem viděl Suunto atp. Také je možné GPS trasu zapsat pomocí některých aplikací do mobilu. Hodinky mají však určitou výhodu ve skladnosti, jejich ztráta tolik nebolí a jsou obvykle vodotěsné.

Buzola. Přátelé, buzolu za stovku opravdu ne! Tím se nedá nijak ušetřit. Kvalita buzol se liší hlavně v tom, jak dobře drží střelku na sever. To bývá v terénu zásadní věc. Pro začátečníky nebo rekreační běžce stačí buzola za 300-500 Kč. Kdo chce závodit a vidí své působení perspektivně, nebál bych se zakoupit kvalitní přístroj za litr.

Čipy najdete v přehledu vybavení také a pokud je nemáte, rád bych na vás apeloval, abyste si je zakoupili. Výrazně to zjednodušuje práci při přihlašování na závody, při prezentaci a všem kolem. Krom toho ušetříte pár korun za půjčovné. Doporučuji alespoň řadu SI9 z důvodů, o nichž jsem již psal dříve, mezi nimiž vévodí kapacita čipu.

Po letošních zkušenostech mezi tipy zařadím i přenosnou židli nebo sedátko a pro děti hlavně batoh – když jsem některé viděl vláčet se s taškami, vzpomněl jsem si sám, jak je mi nepříjemné nést těžký náklad na jednom rameni.

Tak pěkné vánoce (do té doby se ještě uvidíme), moc neutrácejte a hlavně správný směr!