V pralese není nikdo prorokem

6 Čvn

Předpověď počasí na Den dětí byla jednoznačná – bude chladno a pršet celý den. Nakonec bylo hezky a blížící se bouřka se nám odpoledne o fous vyhnula. Štěstí nám zkrátka přálo a nejen v počasí.

Tento den, tedy 1.6., jsme v Hostivici poprvé pořádali velký orientační závod pro mládež, který se započítával do Pražského poháru žactva. Souběžně jsme měli připravené zážitkové orientační trasy pro širokou laickou veřejnost, kde si mohl každý vyzkoušet pohyb v lese podle speciální mapy. Akce byla zařazená do programu „Sportuj s námi“ finančně podporovaného Českou unií sportu a zároveň jsme dostali příspěvek od obce Hostivice, tedy bylo možné na zážitkových tratích startovat zdarma. Čas se na rozdíl od závodních kategorií neměřil a kdo chtěl, mohl absolvovat zážitkových tratí víc.

V žákovském závodu jsme měli několik želízek v ohni, jelikož děti z našeho klubu dosahovaly na minulých závodech velmi pěkných výsledků, jež byly již také sem tam odměněné medailí. To dávalo spolu se znalostí místního terénu, kde se konají také některé naše tréninky, dobrou šanci na pěkná umístění. Nechvalme však dne před večerem, jelikož jak známo, doma není nikdo prorokem, tedy bylo nutné nechat hodnocení až na skutečné výsledky.

Orientační mapa vzniká poměrně dlouho. Na takové mapě je totiž třeba zaznamenat všechny podrobnosti lesního prostoru od vývratů, přes cesty, porosty, jámy, lavičky například až po vodní plochy. Je zřejmé, že se les časem mění, porosty se zvětšují, na keřích rostou listy nebo naopak opadají a také lesní práce zanechávají po sobě nové mýtiny. Je tedy třeba, aby mapař s tímto vývojem do přijatelné míry počítal. Nejinak tomu bylo i u nás. Zajímavostí bylo, že díky teplému a deštivému počasí, jež jsme mohli zažívat asi 2 týdny před akcí, došlo k nebývalému nárůstu všelijakých travin, keřů a vůbec všeho zeleného. Pak se například stezka vedoucí přímo vedle Litovického rybníka přikryla zeleným hávem a mnohé zde putující děti tu zapluly do travního porostu, aby se jako neviditelní duchové lesa posléze objevily na jiném místě. Mapu jsme tedy přiléhavě nazvali „Hostivický prales“.

Zpestření tohoto druhu ocenil nečekaně velký počet 550 účastníků naší orientační akce, z čehož asi stovka si vyzkoušela zážitkové tratě pro veřejnost. V závodních kategoriích si naše děti vedly opravdu dobře, hodně z nich bylo v první desítce, což je skvělý výkon. Medaili z našeho klubu získala Judita. Bydlí na Břevnově a v polesí kolem hostivických rybníků byla poprvé.