Začíná se nám postupně plnit kalendář akcí na rok 2017. Zatím to je jen taková ochutnávka – v mnoha ohledech budeme ještě kalendář upravovat a také doplňovat vlastními akcemi. Rád bych rovněž nasměroval pozornost všech orientačních kolegů na stejnojmenný článek, jež právě vyšel na hlavním českém orientačním serveru a můžete jej najít zde:
http://www.orientacnibeh.cz/novinky-sekce-ob/vicedenni-zavody-v-roce-2017
Z přehledu bych vypíchl několik akcí, jež stojí za zvýšenou pozornost. Nebylo by také zcela na škodu, pokud by kalendář všech závodů, nejen těch vícedenních, sem tam někdo komentoval, ať vidíme, jaký má kdo zájem či nezájem o různý druh akcí.
Rád bych vám doporučil účast alespoň na jedné letní akci. Sám jsem vlastně na letních závodech začínal s větším závoděním, resp. s účastní na organizovaném orienťáku. Je to zážitek v mnoha ohledech – skvělá atmosféra, společný pobyt, setkávání se s lidmi z různých koutů světa a často také terény, s nimiž byste se běžně nesetkali. Kdysi dávno jsem totiž jako své první větší orienťáky absolvovat třídenní OB v Novém Boru a hned poté v té době naprosto proslulé – až bych řekl kultovní – pětidenní závody v okolí Jičína, kam se nejeden rok sjelo kolem čtyřech tisícovek lidí z různých koutů světa. Exoticky tady například kdysi působili závodníci z Kuby. Pravděpodobně museli být prověřeni předem obdobou kubánské StB, takže se s nimi do řeči hned tak někdo nedával, leč jejich zajímavost potrhoval sněhobílý závodní dres, jež byl na každou etapu čistý.
Vysočina Cup (13.-16.7.) zažila v předchozím roce – a možná i v letech předchozích – účast našich borců, kteří si terény pochvalovali. Uvidíme, jak to bude s konkrétním termínem, jelikož závod má 3 etapy a termín obsahuje 4 dny. Každopádně z toho kouká hezký prodloužený víkend. Centrum závodů v Řásné se nachází co by kamenem dohodil od Telče, krásné to památky, jež je hodna zajímavé návštěvy.
Bohemia Orienteering (26.-30.7.) jsou pokračovatelem již zmíněných třídenních orienťáků pořádaných jednou za dva roky Novým Borem a také navazují na tradici tehdejších pětidenních závodů, tedy dva v jednom. Tato akce je pro opravdové orientační fandy. Tentokrát se budou odehrávat v okolí Prysku, který známe z posledního mistrovství štafet. A že šlo o skutečnou vysokou školu orientace, o tom nebylo pochyb. Terén je zajímavým prolnutím členitých skal a klasičtějšího českého terénu s kamenným podložím či zcela bez něj. Pokud byste tam někdo chtěli vyrazit, doporučil bych vám naše ubytování, jež jsme využili posledně a byli jsme s ním velmi spokojeni.
Rumsajsovy míle (11.-13.8.) jsou mezi orientačními sportovci velmi oblíbené a přiznám se, že ani sám nevím proč. Ne že by šlo o nezajímavou akci, to rozhodně nikoli, ale dříve to byly 4 etapy našlapané do mírně prodlouženého víkendu, což bylo dost náročné. Zdá se, že počet etap klesl na 3 a zkrátka profesionální organizace ze strany ostřílených borců ze SC Jičín v kombinaci se skalním terénem dělá své.
Pěkné prázdniny (25.-27.8.) jsou úžasnou akcí! My se na ni vždy těšíme dobře půlrok předem a prožíváme drama kolem přihlášek. Na počet účastníků je stanoven neúprosný limit, jež byl při posledním ročníku naplněn za 7 minut od momentu otevření přihláškového systému. V roce 2017 se opět po několika letech podíváme do oblasti Hrubé skály, zámku známého hlavně z pohádky o Bajajovi. Čekají nás tady klasické skalní terény propletené údolíčky. Nevím ještě, kde bude přesně centrum závodů, ale v případě víc zájemců z našeho klubu bychom mohli uvažovat například o pronájmu nějaké chalupy. Všem více než vřele doporučuji účast!
Ze zahraničních závodů bych ještě vybral následující:
- Wawel Cup se stihl stát legendou polských orientačních vícedenních závodů. Bohužel jsem na nich nikdy nebyl, takže nemohu posoudit. Polský terén bývá dost plochý, tedy lahoda pro ty z vás, kdo nemají rádi kopce. Jinak návštěva Krakova a solných dolů ve Wieliczce stojí za to. Bez významu rozhodně také není po cestě návštěva bývalého koncentráku v Březince u Osvětimi. Na jinou notu je pak tip na Centrum Dolní Vítkovice v Ostravě.
- OOCup ve Slovinsku je tradičním reprezentantem skutečně horského orienťáku na pomezí Slovinska, Rakouska a Itálie. Jde o těžký závod v překrásných terénech. V posledních letech opět s účastní našich předních borců.
- Swiss Orienteering Week je v druhé polovině července pro skutečné fajnšmekry. Vše je tu úžasné – příroda, tratě, organizace a žel i ceny (náklady).
Ještě si vzpomínám, že na jihu středního Slovenska se dělaly krásné orientační závody na Silické planině. Ta je zajímavá velkým množstvím krasových závrtů, takže orientace je zde skutečně velmi velmi těžká. Vloni zde závody byly, jestli budou letos, to jsem zatím nenašel.
Závěrem ještě doušku. Původně byl v plánu na první červencový víkend týdenní tábor ve stylu přežití v přírodě. Ten se ale pro nezájem neuskuteční, leč klubou se tady zájemci o jinou společnou akci, tak uvidíme.