Je čas myslet na prázdniny

13 Dub

Tuhle větu asi doma dětem nezdůrazňujete, nicméně pro dospěláky to začíná být velmi aktuální téma. Na orientačním webu http://www.orientacnibeh.cz se objevil pěkný článek, co se bude v tomto směru letos v létě dít.

K němu bych poskytl snad jen pár poznámek pro vaši lepší orientaci. Svoje podněty můžete pak doplnit dle vlastních úvah a zkušeností.

Bohemia Orienteering. V Československu býval přelom července a srpna ve znamení třídenních a následně pak pětidenních orientačních závodů s velmi hojnou mezinárodní účastí a to i ze Západu, tedy nikoli jen z komunistických zemí, což bylo tehdy ne zcela obvyklé (a osobně nepříliš pochybuju o tom, kolik bylo v kempech agentů StB). Dnes je tomu naštěstí jinak. Zatímco třídenní se organizovaly různými kluby rotujícím způsobem, kde Nový Bor obvykle organizoval každé 2 roky, pětidenní se tradičně organizovaly kolem Jičína. Český ráj dodnes naprosto oprávněně láká davy orientačních sportovců, aby si pěkně zasportovaly ve skalních městech. Bohemia Orienteering je tedy jakýmsi pokračovatelem této tradice. Jde o hlavní vícedenní závod u nás vůbec. Čekají vás tady krásné terény, ale také davy lidí.

Rumcajsovy míle. Není teď už asi žádným překvapením, že i další zajímavá akce je v Českém ráji. Jde o víkendový závod, který má 4 etapy, takže jste vlastně pořád v lese. Jako víkendová akce to je velmi dobré.

Pěkné prázdniny. O týden později než závodění s Rumcajsem se uskuteční úžasná akce s přiléhavým názvem. O té jsem již psal samostatně, takže mi prosím posílejte přihlášky co nejdříve, jelikož zde je místo na startovce díky obrovskému zájmu skutečná bitka. Jde o naší hlavní klubovou letní akci.

Ještě se podíváme letmo do zahraničí.

Wawel Cup je také hodně tradiční závod na jihu Polska. Osobně jsem tam nikdy nebyl. Zato jsem měl několikrát tu čest s Grand Prix Slovakia, poněkud méně výraznou akcí na jihu Slovenska, jež se odehrává obvykle v překrásných a na zabloudění ideálních terénech vápencových závrtů. Představte si planinu sem tam porostlou stromy či listnatými lesíky, kde je spousta velkých závrtů (kuželových děr). Kdo si někdy myslel, že vrstevnice nejsou na mapě až tak důležité, tady jej to hned přejde.

Jestli je u nás Jičín hlavním vícedenním závodem, tak hlavním závodem tohoto typu na světě je docela určitě skandinávský O-Ringen. Tisíce a tisíce účastníků jsou dokladem neutuchající organizační geniality pořadatelů, jelikož zvládnout takovou masu není jen tak. Severské terény jsou rovněž orientačně nesmírně náročné – tady se naučíte to, co tady u nás nikdy neuvidíte. Osobě uvažuju o tom, že bychom měli někdy výpravu do Skandinávie uskutečnit. Jestli to bude na O-Ringen nebo spíš jinam, uvidíme.

Závěrem ještě možná letmý pohled k jižním sousedům. Slovinsko tradičně pořádá v horském terénu OO-Cup a Maďarsko Hungária Cup, přičemž slovo hory má v obou zemích dosti odlišný význam. Maďaři ostatně s oblibou využívají hodně podobný terén jako můžete vidět na GP Slovakia.

A jako úplnou tečku dám mistrovství světa v MTBO, jež se uskuteční letos u nás v Česku.